Główna    Wyprawy  
   
O mnie    Galeria zdjęć
 

  

 

Pieniądze

                   

 

   Walutą najbardziej cenioną przez Latynosów jest oczywiście dolar. Euro znacznie gorzej stoi. Odradzałbym natomiast wszelkiego rodzaju czeki podróżne, ponieważ mogą być problemy z ich realizacją... szczególnie na prowincji. Bankomaty są, ale tylko w dużych miastach i wcale nie tak często. Osobiście zawsze wolę mieć więcej gotówki niż nagle szukać bankomatu i latać z kartą po mieście...

1. W Peru, w dużych miastach można płacić w sklepach dolarami, przed wyjazdem na prowincję lepiej zrobić więcej wymiany.

2. W Ekwadorze walutą obowiązującą jest dolar amerykański, pomimo, że czasami można otrzymać zwrot reszty w walucie ekwadorskiej. Dotyczy to szczególnie monet. Należy mieć banknoty o niskich nominałach. Rano nawet banknot 5 dolarowy może stanowić spory problem, dlatego w Ekwadorze najlepsze są jednobaksówki, straszliwie brudne i zniszczone.

3. W Meksyku należy mieć zawsze peso, dolar jest znacznie mocniejszy od euro. W miejscach bardzo turystycznych (np. ruiny) można płacić dolarami, chociaż przelicznik jest zaniżony (1$=10 peso, w kantorach 1$=11 peso)... Często Indianie oferują pamiątki, tzw. one dolar... Wtedy płaci się 1 baksa lub 10 peso...

4. Lepiej strzec się koników... potrafią ślicznie okantować... często mają przeprogramowane kalkulatory, które wyświetlają zaaferowanemu turyście kwotę daleką od prawdziwej... strzec się fałszywek, szczególnie w dużych nominałach. Najlepiej wymieniać w bankach, wtedy trzeba jednak legitymować się paszportem.

 

.::POWRÓT::.